Tulkot

Izmantojiet Google, lai tulkotu vietni. Mēs neuzņemamies atbildību par tulkojuma precizitāti.

Āraišu ezerpils Arheoloģiskajā parkā būvē akmens laikmeta mītni

Āraišu ezerpils Arheoloģiskajā parkā būvē akmens laikmeta mītni

Sadarbojoties biedrībai “Zvannieku māja” un Āraišu ezerpils Arheoloģiskajam parkam, augusta nogalē parka eksperimentālās arheoloģijas zonā – Meitu salā – tapa jauna mezolīta (vidējā akmens laikmeta, 9000.–5000. g. pr. Kr.) mītne. Projekta mērķis – stiprināt jauniešu labjūtību, mazināt sociālo atstumtību, stimulēt interesi par senvēsturi un arheoloģiju, kā arī dot jaunas praktiskās zināšanas, pārliecību par savām spējām un pieredzi darbam komandā.  

Jaunā Meitu salas mezolīta mītne veidota akmens laikmeta arheologa Mārča Kalniņa vadībā, un procesā iesaistījās gan brīvprātīgie palīgi, gan jaunieši. Mītne veidota kā konusa formas teltsveida būve, kas apjumta ar niedru segumu.  

Akmens laikmetā cilvēku mītnes bija relatīvi vienkāršas un būvētas no viegli iegūstamiem materiāliem – tievām kārtīm, zariem un niedrēm –, līdz ar to tās nebija ilgmūžīgas. Mītnei nepieciešamās niedres tiks iegūtas turpat, Āraišu ezerā, bet kārtis – parka teritorijā.   

Āraišu ezerpils Arheoloģiskā parka Meitu salā ir iespējams apskatīt visu Latvijas arheoloģisko laikmetu cilvēku dzīvesvietas – akmens, bronzas un dzelzs laikmeta mītnes. Izstrādāta arī jauna muzejpedagoģiskā programma skolām “Piedzīvo akmens laikmetu”. 

Pasākums norisinājās ar Cēsu novada pašvaldības atbalstu Cēsu novada kultūras projektu konkursa ietvaros.

Datums: 2023. gada 31. augusts