Tulkot

Izmantojiet Google, lai tulkotu vietni. Mēs neuzņemamies atbildību par tulkojuma precizitāti.

Āraišos taps akmens laikmeta ēka

Āraišos taps akmens laikmeta ēka

Laika posmā no 29.jūlija līdz 3.augustam Āraišu ezerpils Arheoloģiskajā parkā ar Cēsu novada pašvaldības un Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu norisināsies Latvijas Arheologu biedrības un Āraišu Arheoloģiskā parka kopīgi organizēts eksperimentālās arheoloģijas plenērs. Tajā brīvprātīgie pieredzējušu arheologu vadībā Meitu salā būvēs jaunu neolīta (vidējā akmens laikmeta, 9000.–5400. g. pr. Kr.) mītni – ēku, kādā mitinājās senie Latvijas teritorijas iedzīvotāji pirms aptuveni 5000 gadiem. Par paraugu izvēlētas Latvijas rietumos, jūras piekrastē Sārnates akmens laikmeta apmetnē, pētītās mītņu paliekas. Nelielo ēku veidos stabveida karkass ar kārklu pinumiem, niedru sienām un divslīpju niedru jumtu. Šādās ēkās parasti bija divas telpas – pirmā pie ieejas paredzēta darbiem un ēdiena gatavošanai, bet dibentelpa kalpoja kā dzīvojamā un guļamā zona. 

Neolīta mītnes veidošanā aicināti pieteikties brīvprātīgie palīgi no 18 gadu vecuma, kas vēlas uzzināt vairāk par senajām būvniecības tehnikām, akmens laikmeta rīkiem un izmēģināt roku materiālu apstrādē ar tiem. Pieteikšanās anketa dalībai eksperimentālās arheoloģijas vasaras plenērā šeit. Papildu informācija Āraišu ezerpils Arheoloģiskā parka Facebook lapā

Bet, gaidot vasaras otro pusi un plenēru, aicinām apmeklēt Āraišus arī 15.jūnijā, kad Eiropas Arheoloģijas dienu ietvaros turpat Meitu salā visiem interesentiem būs iespēja iesaistīties plenēram nepieciešamo akmens laikmeta darbarīku izgatavošanā un izmēģināšanā, kā arī uzzināt daudz interesanta par cilvēku dzīvi un prasmēm akmens laikmetā. 

Uz tikšanos Āraišos! 

   

 

Datums: 2024. gada 29. maijs