Tulkot

Izmantojiet Google, lai tulkotu vietni. Mēs neuzņemamies atbildību par tulkojuma precizitāti.

Eiropas Arheoloģijas dienas bērniem Āraišu ezerpilī 18.jūnijā

Eiropas Arheoloģijas dienas bērniem Āraišu ezerpilī 18.jūnijā

 

Sena priekšmeta atrašana un atpazīšana - kā to paveikt?

Latvijas vēstures liecības ir mums visapkārt. Gan virs zemes, gan zem tās. Staigājot gar uzartu pļavu vai kādā izgāzta koka vietā var gadīties ieraudzīt gaismā nākušu senu priekšmetu. Kā to atpazīt? Kā zināt, vai priekšmets ir senlieta? Kurš to varētu atpazīt un novērtēt? Ko tagad man ar to darīt?

Latvijas arheologu biedrības interneta vietnē (www.arheologubiedriba.lv) lasāms, ka vēsturiskus artefaktus cilvēki mēdz uziet biežāk, nekā sākotnēji varētu šķist. Seno dzīvesvietu un kapu vietu paliekas ir mums visapkārt – dažreiz arī mūsu piemājas sakņu dārziņā. Bet kā zināt, vai tā ir tiešām sena un aizsargājama?

Lai pievērstu uzmanību arheoloģiskā mantojuma saglabāšanai un pārvaldībai pilsētās, Latvijas Arheologu biedrība par 2022. gada arheoloģisko pieminekli šī gada sākumā izraudzījās Cēsu senpilsētu. Bet Cēsu novada Amatā, Drabešos - Āraišu ezerpils Arheoloģiskais parkā – Arheoloģijas dienu ietvaros aicina darboties tieši bērnus.

Visas dienas garumā 18.jūnijā no plkst.11.00 līdz 18.00 varēs līdzdarboties darbnīcās, kuras vadīs Latvijas Arheologu biedrības arheologi – iejusties gan arheologa lomā improvizētā izrakuma laukumā, trenēties "senajās tehnoloģijās" darbnīcā "Graudberzis", eksperimentēt darbnīcā "Māls" un spēlēt senlietu atpazīšanas spēli. Ja darbošanās art senlietām un vēlme pētīt un izzināt bērnus būs saintriģējusi, te varēs uzzināt visu –

  • kas ir arheoloģija un arheoloģiskais mantojums,
  • iepazīties ar arheoloģiskajai izpētei nepieciešamo aprīkojumu,
  • uzzināt, kādas datu iegūšanas un uzkrāšanas tehnoloģijas izmanto arheologi,
  • kā tapt par arheologu.

Papildus visām aktivitātēm bērniem būs iespēja ielūkoties krāsainā un attēliem bagātā informatīvajā ekspozīcijā, kas radīta īpaši bērniem – Āraišu ezerpils Arheologiskajā parkā tā būs apskatāma no 17. līdz 19. jūnijam. Ciemoties aicinātas ģimenes ar bērniem, līdzi ņemot piknika groziņu un kādu sēžampledu, jo tepat, Āraišu muzejparka pļavās varēs atrast vietu pusdienu pauzei, vienlaikus iesmaržojot tuvojošos vasaras Saulgriežu dvesmu. Arheoloģijas dienu bērniem atbalsta VAS "Latvijas Valsts meži" un "Valsts Kultūrkapitāla fonds" atbalstītās Vidzemes plānošanas reģiona īstenotās Vidzemes kultūras programmas 2022 ietvaros.

Līdzās Āraišu ezerpils Arheoloģisko parka sarūpētajai EAD programmai aicinām apmeklēt ekspozīciju Apmeklētāju centrā. Ekspozīcijā ir iespēja aplūkot orģinālpriekšmetus, kas atrasti Āraišu ezerpils izrakumos, uzzināt par zemūdens arheoloģijas aizsākumiem Latvijā un harizmātisko arheologu Jāni Apalu, kas sekojot norādēm teikās atrada ezerpilis.

Apmeklētāju centra būvniecība īstenota Eiropas Savienības fondu 2014.-2020. gada plānošanas perioda darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 5.5.1. specifiskā atbalsta mērķa "Saglabāt, aizsargāt un attīstīt nozīmīgu kultūras un dabas mantojumu, kā arī attīstīt ar to saistītos pakalpojumus" sadarbības projekta "Kultūra, vēsture, arhitektūra Gaujas un laika lokos" (Nr.5.5.1.0/17/I/004) ietvaros. Amatas novada pašvaldība projektu īsteno sadarbībā ar Siguldas novada pašvaldību, kas ir projekta vadošais partneris.

"Šis/ī atspoguļo autora viedokli. Programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu."

Informāciju sagatavoja: Vita Blate, ĀEAP mediju komunikāciju un satura speciāliste, vita.blate@cesunovads.lv.

 

Datums: 2022. gada 1. jūnijs